Yükleniyor...

Yıldız Gemi tersanesi Habaş’a satıldı | GÜNDEM

Yıldız Gemi tersanesi Habaş’a satıldı

Yıldız Gemi tersanesi Habaş’a satıldı
31 Mayıs 2021 Pazartesi | Okunma Sayısı : 554

Malta Falcon yelkenli yatı ve State of Grace yelkenli yatı da dahil olmak üzere 55 yat inşa edilen  Yıldız Gemi tersanesi HABAŞ'a satıldı.

Fabio Perini’nin İstanbul Tuzla’da bir yeşil alan satın almasından ve gövde ve üst yapılarını inşa etmek ve bir araya getirmek için bir tersane kurmasından otuz yılı aşkın bir süre sonra, Yıldız Gemi HABAŞ’a satıldı. Yıldız tersanesini satın alan endüstriyel ve tıbbi gazların lider üreticisi, LNG ve CNG’nin Türkiye distribütörü olan HABAŞ  Sinai ve Tibbi Gazlar Endüstrisi A.Ş., yat inşasına sıcak bakmıyor.

Perini Navi , 1987 yılında başlayarak Yıldız Gemi tersanesinde Malta Falcon yelkenli yatı ve State of Grace yelkenli yatı da dahil olmak üzere 55 yat inşa etti . Daha yakın zamanlarda, Sunrise ve M55 motor yatları da burada inşa edildi. Başlangıçta 13,5 milyon Avro değerinde olan tersanenin, bu rakamın iki katından fazlasına satın saıldığı ileri sürüldü.

Eski Yıldız Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Burak Akgül, ” Satış hem Perini Navi hem de benim için bir dönemin sonunu işaret ediyor.  33 yılı aşkın süredir meslek hayatımın bir parçası olan eski Perini Yıldız Gemi’nin eski Yönetim Kurulu Başkanı olarak bildiğimiz Yıldız Gemi’nin oluşmasında emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.  Tersanenin geleceği için yeni sahiplerine en iyi dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

Perini Navi , 2021’in başında, Tabacchi ailesinin holding şirketi Fenix ​​aracılığıyla sunduğu yeniden yapılandırma planının reddedilmesiyle resmen iflas ilan etti.  O zamandan beri ikonik İtalyan markasının geleceği hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı ve varlıklarının açık artırma ile satılması bekleniyordu. Yıldız Gemi’nin satışı bu sürecin ilk aşamasını oluşturdu ve bu süreçte  İtalya’daki Sanlorenzo , Ferretti Group , Palumbo Superyachts ve The Italian Sea Group gibi çeşitli çıkarlar , Viareggio ve La Spezia’daki Perini Navi tesislerine ilgi gösterdi .


Kaynak : DENİZCİLİK DERGİSİ

Kaynak Url : https://www.denizcilikdergisi.com/denizcilik-gundem-haberleri/yildiz-gemi-tersanesi-habasa-satildi/

Facebook Yorumları