Yükleniyor...

IMO’nun düzenlediği sempozyumda hidrojen, amonyak ve metanol öne çıktı | IMO ve AB

IMO’nun düzenlediği sempozyumda hidrojen, amonyak ve metanol öne çıktı

  • Anasayfa
  • IMO ve AB
  • IMO’nun düzenlediği sempozyumda hidrojen, amonyak ve metanol öne çıktı
IMO’nun düzenlediği sempozyumda hidrojen, amonyak ve metanol öne çıktı
18 Kasım 2021 Perşembe | Okunma Sayısı : 69

IMO’nun düzenlediği çevrimiçi sempozyumda düşük ve sıfır karbonlu yakıt seçeneklerini konuşuldu. Öne çıkan yakıtlar hidrojen, amonyak ve metanol oldu.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) düzenlediği online sempozyuma yakıt endüstrisinden, hükümetlerden, gemi sahiplerinden, işletmecilerden ve denizcilerden uzmanlar katıldı.

Sempozyumun ana maddesi, gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ilişkin İMO stratejisindeki hedeflerin karşılanmasına olanak tanıyan yakıt seçenekleri oldu.

HİDROJEN, AMONYAK VE METANOL

Sempozyumda, çeşitli düşük karbonlu ve sıfır karbonlu yakıtların teknik yönleri konuşuldu. Dünyanın dört bir yanından uzmanlar, çok çeşitli alternatif yakıtlar hakkında son teknoloji araştırma ve yenilikleri sundu.

Ayrıca LNG ve biyoyakıt kullanılan gemilerle ilgili de sunumlar yapıldı. Rüzgarın itici gücü de vurgulandı.

Katılımcılara göre; halihazırda gemilerde denenmekte olan güçlü adaylar arasında hidrojen, amonyak ve metanol yer aldı. Alternatif yakıtların kullanılması için gemilerdeki güvenlik kodunun daha da geliştirmesi ortak fikirdi.

MÜRETTEBATA EĞİTİM VERİLMELİ

Ayrı yakıtların sıcaklık, viskozite, yerleşik depolama ve motor operasyonları için farklı gereksinimleri olduğundan alternatif yakıtların güvenli kullanımı konusunda mürettebat mutlaka eğitilmesi gerektiğine de vurgu yapıldı.

HEYECAN VERİCİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ÇABALARI VAR

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, sempozyumun açılış konuşmasında “Nakliye için düşük ve sıfır karbonlu bir geleceğe ulaşmak için yeni teknolojilere, yeni yakıtlara ve yeniliğe ihtiyacımız olacak” dedi.

Düşük ve sıfır karbonlu deniz yakıtları konusunda heyecan verici araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kitack Lim, “IMO, bilgi paylaşımı, Ar-Ge’yi teşvik etmek ve paydaşlar arasında küresel forum sağlayarak bu tür girişimleri daha da hızlandırmak istiyor” diye konuştu.

imo_1-004.jpg

DENİZ HABER AJANSI


Kaynak : DENİZ HABER

Kaynak Url : https://www.denizhaber.net/imonun-duzenledigi-sempozyumda-hidrojen-amonyak-ve-metanol-one-cikti-haber-100203.htm

Facebook Yorumları