Yükleniyor...

DP WORLD, NDAYANE LİMANI’NIN İNŞASINA BAŞLADI | LİMANLAR

DP WORLD, NDAYANE LİMANI’NIN İNŞASINA BAŞLADI

DP WORLD, NDAYANE LİMANI’NIN İNŞASINA BAŞLADI
14 Ocak 2022 Cuma | Okunma Sayısı : 59

Dubai merkezli liman işletmecisi DP World, Senagal’in başkenti Dakar’a yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Ndayane’de düzenlenen törenle 1.13 milyar dolarlık Ndayane Konteyner Limanı inşasına başladı.

Törene Senegal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Macky Sall, DP World Grup Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed bin Sulayem’in yanı sıra Senegal hükümeti yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Bu mega projeyle ekonomimizin yapısal dönüşümüne hazırız” diyerek şunları kaydetti:

“Modern, kaliteli liman altyapısının geliştirilmesi, ekonomik kalkınma için hayati önem taşıyor. Ndayane Limanı ile Senegal, ülkemizin Batı Afrika’da önemli bir ticaret merkezi ve giriş kapısı olarak konumunu güçlendirecek son teknoloji liman altyapısına sahip olacaktır. Yerel işletmeler için önemli ekonomik fırsatların kilidini açacak, istihdam yaratacak ve Senegal’in yabancı yatırımcılar için çekiciliğini artıracaktır. DP World ile işbirliğimizi, Dakar Limanı’ndaki konteyner terminalinin işletilmesiyle şimdiden harika sonuçlar elde eden bu projeye genişletmekten memnuniyet duyuyoruz.”

DP World Grup Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed bin Sulayem ise, şunları söyledi:

“Bugün, ilk taşın atılması sadece inşaatın başlangıcını değil, aynı zamanda Sall’ın vizyonunu gerçeğe dönüştürüyor. Küresel ticaretin önde gelen sağlayıcısı olarak tamamlanması gelecek yüzyılda Senegal’in gelişimini destekleyecek olan bu liman projesine tüm uzmanlığımızı, teknolojimizi ve kabiliyetimizi getireceğiz. Bize duyulan güven ve itimat için Başkan Sall’a, hükümetine ve Liman Otoritesi’ne teşekkür ediyoruz.”

DP World, Aralık 2020’de yeni derin su limanının geliştirilmesi için Senegal Hükümeti ile bir anlaşma imzalamıştı.

Liman, Dakar Liman İdaresi (PAD) ile Dubai merkezli lojistik sağlayıcı arasındaki ortak girişim olan DP World Dakar tarafından inşa edilecek. Ayrıca anlaşmaya göre DP World, 300 hektarlık konteyner terminalini inşa edecek ve işletecek.

Firma, limandaki kara ve deniz altyapısının finansmanından, tasarımından ve geliştirilmesinden de sorumlu olacak. İlk aşamada DP World, 840 metre rıhtım ve 366 metre uzunluğa kadar olan gemileri yönetebilecek 5 kilometrelik bir deniz kanalı geliştirecek.


Kaynak : NETAHABER

Kaynak Url : http://www.netahaber.com/dp-world-ndayane-limaninin-insasina-basladi/

Facebook Yorumları